„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /home/spiszpq/www/archiwum/includes/menu.inc).

Dzięki LGD będzie możliwe dodatkowe wsparcie na rozwój usług pozarolniczych

pt., 07/29/2011 - 11:42
biuro

Mieszkańcy obszaru LGD Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy, którzy zainteresowani są podjęciem działalności pozarolniczej ze wsparciem Unii Europejskiej już od 29 sierpnia do 21 września 2011 r. będą mogli skorzystać za pośrednictwem LGD ze wsparcia w ramach działania ”Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji z zakresu działań „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Limit dostępnych środków nie jest wysoki bo zarówno na pierwsze jak i drugie działanie wynosi po 160 tys. zł, dla mieszkańców gmin Łapsze Niżne, Nowy Targ i Bukowina Tatrzańska.

Celem działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” jest wzrost konkurencyjności gospodarczej obszarów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy, a w konsekwencji - wzrost zatrudnienia na obszarach wiejskich. Pomocy udziela się na inwestycje związane z rozwojem mikroprzedsiębiorstw. Pomoc ma formę zwrotu maksymalnie 50% poniesionych kosztów. Wysokość pomocy nie może przekroczyć: 100 000 PLN - jeśli przewiduje się utworzenie 1 miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty; 200 000 PLN - jeśli przewiduje się utworzenie od 2 do 3 miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty.
Celem Działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich poprzez promowanie dywersyfikacji działalności i tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów oraz łagodzenie skutków bezrobocia. Pomoc może być przyznana pełnoletniemu rolnikowi, małżonkowi rolnika oraz domownikowi, który nie jest w wieku emerytalnym oraz nie ma prawa do renty strukturalnej i o taką nie wystąpił. Osoba taka musi być również ubezpieczona od co najmniej 12 miesięcy w KRUS jako rolnik, który uzyskał w drodze decyzji dopłaty bezpośrednie lub domownik lub małżonek rolnika.
Lokalna Grupa Działania będzie oceniać złożone wnioski m.in. na podstawie zgodności z celami LSR (Lokalna Strategia Rozwoju) oraz lokalnych kryteriów wyboru projektów. Aby wniosek mógł zostać wybrany przez Radę LGD do finansowania musi w wyniku tej oceny uzyskać minimum 50% maksymalnej liczby punktów możliwych do przyznania. Natomiast wnioski które przejdą pozytywnie tą ocenę będą w drugiej kolejności oceniane pod względem formalnym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski i instrukcje dostępne są do pobrania w zakładce Wnioski i instrukcje PROW na naszej stronie www.spisz.org. W celu uzyskania pomocy doradczej i szczegółowych informacji zapraszamy do naszego biura przy ul. Jana Pawła II 63, Łapsze Niżne. Godziny pracy biura LGD: pon., wt., czw., pt. 7:00 - 15:00, środa: 11:00 - 19:00.
Pobierz ważne dokumenty: