„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /home/spiszpq/www/archiwum/includes/menu.inc).

Delegacja LGD na Węgrzech - Miskolc

wt., 04/19/2016 - 12:03
biuro

1 kwietnia 2016 r. w Miszkolcu na Węgrzech delegację przedstawicieli LGD Spisz-Podhale przyjął przewodniczący Sejmiku województwa Borsod-Abauj-Zemplin. Zarząd Stowarzyszenia reprezentowali: prezes Julian Kowalczyk, sekretarz Maria Wnęk, członkowie Janina Szlegel i Marian Kikla. Samorząd lokalny w Polsce reprezentował wójt gminy Bukowina T. – Stanisław Łukaszczyk, na spotkaniu w Urzędzie  Wojewódzkim byli też przedstawiciele Związku Podhalan w Polsce i Związku Polskiego Spisza. Ze strony węgierskiej w spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Polonii węgierskiej, głównie związani z Derenkiem oraz przedstawiciele węgierskiej LGD ze wspomnianego obszaru.

Tematem spotkania było podjęcie współpracy między samorządami i organizacjami społeczno-kulturalnymi w obu krajach w zakresie kulturalnym, turystycznym i handlowym. Na razie obie strony wyraziły gotowość współpracy i deklaracje uczestnictwa w imprezach polsko-węgierskich na obszarze obu państw. Przewodniczący sejmiku przyjął zaproszenie do udziału w lipcowych uroczystościach Dni Szalayowskich w Szczawnicy oraz w Zjeździe Karpackim w Sanoku. Strona węgierska poruszyła też temat uroczystości związanych z rocznicą 300-lecia przybycia górali polskich na Węgry i zasiedlenia Derenku, który wypada w przyszłym 2017r. Obie strony; polska i węgierska wyraziły gotowość w przygotowaniu i uczestnictwie w jubileuszowych obchodach.

Kolejne spotkanie polskiej delegacji miało miejsce w  Emőd-Istvánmajor. Polska delegację przyjął burmistrz miasta i miejscowa Polonia.  Przed gośćmi z Polski zaprezentowała  się grupa  regionalna „Drenka Polska”. Kilka starszych pań w góralskich strojach regionalnych zaśpiewało w archaicznej gwarze góralskiej i zagrało kilka pieśni. Zarówno gwara jak i spiska melodia mile zaskoczyła gości z Polski.

W drugim dniu pobytu (2 kwietnia 2016 r.) nasza delegacja gościła w skansenie w Szögliget, poświęconym Derenkowi i derenczanom, a następnie odwiedziła obszar wyludnionego już dzisiaj Derenku.

Julian Kowalczyk

 

Zdjęcia: S. Pytel

Galeria: