„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /home/spiszpq/www/archiwum/includes/menu.inc).

Kuchnia spiaka - to lubię! - podsumowanie warsztatów

śr., 11/05/2014 - 13:20
biuro

Łapszańskie Koło Tradycji  w Łapszach Niżnych w ramach projektu „Kuchnia spiska – to lubię” - finansowanego z programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie” i we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Spisza i Okolicy w dniach: 7, 14, 21 i 28 październik i 3 listopad  zorganizowało warsztaty kulinarne w budynku łapszańskiego Domu Ludowego. Warsztaty skierowane były do młodych gospodyń  chętnych do nauki przygotowywania tradycyjnych, spiskich potraw.

Na zajęciach pod okiem smakosza tejże kuchni - Pana Zbigniewa Kapołki przez pięć kolejnych zajęć przygotowywano m.in.  gałuski, grulowniki, różne rodzaje pierogów (np. z bryndzą, z kapustą a nawet z bobem), kiszki grulane, chytre mięsa i wszelkiego gatunku ciasta od bab począwszy, a na grulownikach i kapustnikach skończywszy. Nie mogło zabraknąć też pieczonego barana z kapustą, polewki na baraninie, pieczonej gęsi i smalcu gęsiego ze swojskim chlebem. Łącznie w szkoleniach wzięło udział 30 osób, które na zajęciach same i gotowały i kroiły, a potem i smakowały efekty swoich prac. Podczas specjalnej degustacji 26 października po jednej ze mszy świętych pod łapszańskim kościołem zapachniało pierogami i pieczoną gęsiną – wszystko po to by pochwalić się efektami projektu, ale też zainteresować zapominanymi smakołykami. Oczywiście do degustowania nie trzeba było nikogo zachęcać. 4 listopada uroczyście podsumowano realizowany projekt, na stole gościły ciasta, kwaśnica i mięsa. Było i smacznie i ciekawie. Chętnych do nauki było wielu, co dobrze świadczy o zainteresowaniu dawną sztuką kulinarną i samą chęcią gotowania.

 Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić i zainteresować młode i nowoczesne gospodynie tradycyjną, a przede wszystkim zdrową kuchnią naszych babć, a wielu z uczestników mogło śmiało powiedzieć na zakończenie zajęć:  kuchnia spiska - to lubię!       

Łapszańskie Koło Tradycji w Łapszach Niżnych

 

 

 

 

 

 

             Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich