„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /home/spiszpq/www/archiwum/includes/menu.inc).

długoterminowa wizja obszarów wiejskich

pon., 11/02/2020 - 14:54
biuro

Komisja Europejska prowadzi do końca listopada konsultacje społeczne w sprawie swojej nowej inicjatywy na rzecz długoterminowej wizji obszarów wiejskich.Konsultacje mają na celu zebranie Państwa opinii na temat obecnych możliwości i wyzwań związanych z mieszkaniem na obszarach wiejskich, wizji obszarów wiejskich w 2040 r. oraz działań niezbędnych do realizacji tych aspiracji. W internetowych konsultacjach społecznych do dnia 30 listopada 2020 r. mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani Europejczycy, w tym w szczególności: konsumenci, sektor rolno-spożywczy, wiejskie MŚP, władze regionalne, lokalne i centralne, rolnicy, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, młodzież wiejska, organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania, sieci obszarów wiejskich i pracownicy akademiccy. Komisja zachęca wszystkich zainteresowanych przyszłością obszarów wiejskich i ich mieszkańców do podzielenia się swoimi poglądami. Konsultacje społeczne w sprawie długoterminowej wizji obszarów wiejskich stanowią pierwszy krok w kierunku opracowania komunikatu Komisji na ten temat, który ma zostać opublikowany w połowie 2021 r. Komisja przedstawi w komunikacie działania, które należy podjąć, także w krótszym terminie, w celu realizacji długofalowego planu rozwoju obszarów wiejskich.

Kontekst

W UE 96 milionów ludzi mieszka na obszarach wiejskich, które obejmują 45% terytorium UE.Obszary wiejskie oferują mieszkańcom wsi i całemu społeczeństwu szereg możliwości społecznych i gospodarczych m.in. dzięki wyjątkowej jakości życia. Mają one również do odegrania szczególną rolę w transformacji Europy w kontynent neutralny dla klimatu. Ponadto kryzys wywołany COVID-19 może doprowadzić do istotnych zmian społecznych, takich jak długoterminowy rozwój pracy zdalnej, które mogą w dłuższym okresie być z korzyścią dla rozwoju obszarów wiejskich. Obszary wiejskie mają również swój własny zestaw specyficznych wyzwań, szczególnie związanych z oddaleniem: dostęp do usług publicznych i zdrowotnych, edukacja, odpływ młodzieży.

Konieczność opracowania długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich została podkreślona w wytycznych politycznych przewodniczącej von der Leyen. Różne obszary polityki UE wspierają obecnie obszary wiejskie i odgrywają w nich ważną rolę, dlatego też ich koordynacja będzie miała kluczowe znaczenie dla opracowania długoterminowej strategii rozwoju obszarów wiejskich. Należą do nich przede wszystkim wspólna polityka rolna, polityka regionalna, polityka spójności i polityka społeczna oraz szereg innych polityk UE, takich jak polityka energetyczna, transportowa, łączności, ochrony środowiska i klimatu.

 

Link do konsultacji

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12525-Long-term-vision-for-rural-areas/public-consultation

Jeśli strona nie otworzy się po polsku, należy zmienić język klikając na napis „English” na górze strony.